Home Info Datenschutzerklärung Server statistics Schedule more information Admin login   Versie 3.0.51g 
de en fr nl es pt ru hu pl

Shotgun Cup 2021

RegioGER
ClubHeidelberg Practical Pistol Club e.V.
Mittlerer Weg 11
76661 Philippsburg

Friedrich Grepperth
fgepperth@hppc.eu
+49 175 263 0445
LocatieMittlerer Weg 11
76661 Philippsburg
Datum16.-18.04.2021
Deadline01.03.2021
Wedstrijd typeIPSC Shotgun
Level3
Stages12
Schotenongeveer 160 (??? Bird ?? Slug ? Buck (max 9 pellets))
Geschoten in1 dag
InschrijvingsgeldEUR 120,-
RO and helpers EUR 110,-
Payment deadline: 01.03.2021
respectively 3 business days after subscription if subscription is after payment deadline.
Competitors who do not pay in time and are not marked as paid will be removed from the match and will not participate in the match.
No money back after deadline!
No transfer of slots after deadline!
Competitors on the waitinglist will pay after they get a slot.
State of payment processing: 23.12.2020
BetalingHeidelberg Practical Pistol Club e.V.
BANK:Sparkasse Karlsruhe Ettlingen
BIC: KARSDE66XXX
IBAN/ACCOUNT: DE81 6605 0101 0108 1534 20
Statusin behandeling
ContactMarkus Wohlmuth
MatchdirectorHarold Ruzanji
RangemasterMarkus Wohlmuth
StatsdirectorJürgen Öfner
PenningmeesterHarold Ruzanji
OpmerkingenMinimum Age is 18.

Gun law
-Outside the range shotguns must be unloaded and in a locked bag/case separated from the ammo.
-Pumpaction must have minimum barrel length of 45 cm (18 inches) and overall length of 95 cm (38inches)
-Semiautos are restricted to a maximum magazin capacity of 10 rounds
-Knives with a fixed blade over 12 cm and all one hand operated folders are not allowed to carry


planning
Wednesday 09:00h opbouw
Donderdag 09:00h opbouw
Vrijdag 10:00h - 10:20h registratie on stage
10:20h Match
Zaterdag 08:00h - 08:20h registratie on stage
08:20h Match
Zondag 08:00h - 08:20h registratie on stage
08:20h Match

No visitors allowed.


Helping with patching or setting up steel is mandatory if requested by the stage personal.

RO volunteers please report by email to Markus Wohlmuth
Daily supply for RO and nonlocal helpers EUR 80,- + lunch and dinner on the range (Sunday only lunch).
Friday evening RO-briefing with BBQ.
Facebook
Aankondiginghtml (So 24 Jan 2021 12:08:40 CET)
Deelnemerslijsthtml
Match is volledig volzet. Enkel nog registratie voor wachtlijst.
Voornaam
Naam
E-mail
Regio
IPSC licentie nummer
Divisie
Category
Slot voorkeur
Squad
RO
Sponsor
Opmerkingen
I agree in the data entered above and related information (e.g. date and time of subscription, language used and the system generated access code) for the purpose of holding the related event may be saved, used and handed out to the respective organizer.
Especially the name and competitor data including division and category will be published in competitor lists and result lists.
Responsible regarding information privacy are the system operator (see impressum) and the organizer of the event as specified on the left side of this page.
For additional information see: Information Privacy Declaration
Save login data as cookie. For additional information see: Information Privacy Declaration
Divisie \ Category  --- LadySeniorSuperSeniorSum
Open223241160
Modified25215749
Standard5512347108
Standard-Manual27215751
Som129198832268
GER191
FRA25
ITA18
GBR10
BEL6
AUT5
NED4
CZE3
SUI2
BUL1
SWE1
UKR1
EST1
presidentsmedals4
presidentsmedals9

Squad 0(enkel voor RO’s / helpers)Startplaatsen: 0, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategory
1red Markus WohlmuthGERModifiedSenior
   

Squad 1Vrijdag 10:00 (enkel voor RO’s / helpers)Startplaatsen: 5, Vrij: 0Squad 2Vrijdag 10:00 (enkel voor RO’s / helpers)Startplaatsen: 5, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Christophe MaryeFRAStandard-ManualOverall1red Andreas FusseneckerGERModifiedOverall
2red François TreussardFRAModifiedSenior2red Reimar OelteGERModifiedOverall
3red Philippe GoyFRAStandard-ManualOverall3red Herbert ZimmermannGERStandardSenior
4green Silvia NussbaumerAUTStandardLady4red Jürgen RogmannGERStandard-ManualSuperSenior
5red Martin SängerGERStandardOverall5red Daniel KohleGERStandardOverall
      
Squad 3Vrijdag 10:00 (enkel voor RO’s / helpers)Startplaatsen: 5, Vrij: 0Squad 4Vrijdag 10:00 (enkel voor RO’s / helpers)Startplaatsen: 5, Vrij: 4
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Joel StieferFRAStandardSenior1red Maximilian KratzerGERStandard-ManualSenior
2red Lutz HolzGERStandard-ManualSenior2   
3red Ralph KöhlerGERStandardSenior3   
4red Ralph SzyskaGERStandardSenior4   
5red Michael RippergerGERStandardOverall5   
      
Squad 5Vrijdag 10:00Startplaatsen: 5, Vrij: 0Squad 6Vrijdag 10:00Startplaatsen: 5, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Timo BaldGERStandardOverall1red Florian LerouxGERStandardOverall
2red Rainer DegnerGERModifiedSenior2red Mickael LimongiFRAStandardOverall
3red Dietmar WünschGERStandardSenior3red Virginie LimongiFRAStandardLady
4red Tobias SauterGERStandard-ManualOverall4red Henning KrügerGERStandardOverall
5red Maik RadnyGERStandardOverall5green Klaus-Peter DoseGEROpenSuperSenior
      
Squad 7Vrijdag 10:00Startplaatsen: 5, Vrij: 0Squad 8Vrijdag 10:00Startplaatsen: 5, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1green Rémi GougisFRAOpenSenior1red Matthias KleinGEROpenOverall
2green Philippe CoquelleFRAOpenSenior2red Thomas StreunGERStandardSenior
3green Jean-Baptiste MartialFRAOpenOverall3red Gunnar FesslerGEROpenSenior
4red Margaux NyczFRAModifiedLady4red Wolfgang KühnGEROpenSenior
5red Dieter ter HaarGERStandardSenior5red Andreas FösserGEROpenSenior
      
Squad 9Vrijdag 10:00Startplaatsen: 5, Vrij: 0Squad 10Vrijdag 10:00Startplaatsen: 5, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Jerome PoiretFRAOpenOverall1red Reinhard DirscherlGERModifiedSenior
2red Laurent De chesseFRAOpenOverall2red Dieter MeurerGERModifiedOverall
3red Anne FournierFRAOpenLady3green Ralf LippertGERModifiedSenior
4red Luc ScherFRAOpenOverall4red Karl HörerGERModifiedSuperSenior
5red Herve ClouetFRAOpenSuperSenior5red Roman KrawczykGERModifiedSuperSenior
      
Squad 11Vrijdag 10:00Startplaatsen: 5, Vrij: 0Squad 12Vrijdag 10:00Startplaatsen: 5, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Martin RuppGERStandardOverall1red Martin SmidCZEModifiedOverall
2red Roland BaageGEROpenSuperSenior2red Vitezslav BuresCZEModifiedOverall
3red Thomas BuntrockGERStandardSenior3red Vit HelanCZEModifiedOverall
4red Gerd ReilGERStandardSenior4red Rainer RuppGEROpenSenior
5red Horst P. BeckGEROpenSenior5red Frank CiupkaGEROpenSuperSenior
      

Squad 13Zaterdag 08:00Startplaatsen: 8, Vrij: 0Squad 14Zaterdag 08:00Startplaatsen: 8, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Bernd WiessnerGERModifiedSuperSenior1red Tino GrafGERStandardSenior
2red Udo SchmittGERModifiedSenior2red Christian SchwarzGERStandardSenior
3red Jochen TürkGERStandardSenior3red Thomas MichelGERStandard-ManualSenior
4red Oliver SpoernerGERStandardSenior4red Daniel CzaschkeGERModifiedSuperSenior
5red Georg GonglachGERStandardSenior5red Horst LotzGERModifiedOverall
6red Christian AndersGERStandardOverall6green Martin FreyerGERModifiedSenior
7red Thomas BullingGERStandardSenior7red Helmut BognerGERStandard-ManualSenior
8red Klaus MöllerGERModifiedSenior8red Robert LoipersbergerGERStandardSuperSenior
      
Squad 15Zaterdag 08:00Startplaatsen: 8, Vrij: 0Squad 16Zaterdag 08:00Startplaatsen: 8, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Herbert SuttonGERModifiedSenior1green Dieter ReichardtGERStandard-ManualSuperSenior
2green Jan NeubacherGERModifiedOverall2green Jürgen ReichardtGERStandardSenior
3red Michael GehrsitzGEROpenSenior3red Klaus FehrerGERModifiedOverall
4green Sven RothGEROpenOverall4red Ferry HarremanNEDStandardOverall
5red Johannes LohrerGEROpenOverall5red Gert van DobbenNEDStandardOverall
6red Matthias GedeonGEROpenSenior6green Florian MarchalFRAStandardOverall
7red Thorsten LehmanGEROpenSenior7green Mathieu DumainFRAStandardOverall
8green Ralf AnsorgeGERStandard-ManualSenior8red Dietz-Rudolf BerndtGEROpenSenior
      
Squad 17Zaterdag 08:00Startplaatsen: 8, Vrij: 0Squad 18Zaterdag 08:00Startplaatsen: 8, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Steffen HuberGERStandard-ManualOverall1red Marion StuberGERStandardLady
2red Christian ZellerGEROpenOverall2red Rüdiger StuberGERStandard-ManualSenior
3green Peter HauptGERStandardOverall3red Sven BiermannGERStandardOverall
4red Michael LazareGERModifiedOverall4red Christian BaumgarthGERStandard-ManualOverall
5red Sascha SekardiGEROpenSenior5red Alessandra MoroITAStandard-ManualLady
6red Martin SchirraGERModifiedOverall6red Federico MasinITAStandard-ManualOverall
7red Michael StetsGERModifiedOverall7red Massimo ScagliaITAStandard-ManualOverall
8green Christian KadykGEROpenSenior8red Florian LakasGERStandardOverall
      
Squad 19Zaterdag 08:00Startplaatsen: 8, Vrij: 0Squad 20Zaterdag 08:00Startplaatsen: 8, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Stephan SeitzGERStandard-ManualOverall1red Jens HeinischGERStandardOverall
2red Bernd ThommesGEROpenOverall2red Peter KohzGEROpenSuperSenior
3green Danny LindewirthGEROpenOverall3red Maximilian BaumannGERStandard-ManualOverall
4red Martin RichterGEROpenSenior4red Markus NusserGERStandard-ManualOverall
5red Ralf AulehlaGERStandardSenior5red Markus HustererGEROpenOverall
6red Gabriele AulehlaGEROpenLady6red Susanne SchusteckGERStandardLady
7red Max AlbrechtGERStandardSenior7red Paul SartorGERStandardOverall
8red Marcus HerrmannGEROpenOverall8red Armin DietrichGEROpenSuperSenior
      
Squad 21Zaterdag 08:00Startplaatsen: 8, Vrij: 0Squad 22Zaterdag 08:00Startplaatsen: 8, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Tim NicklausGERStandardSenior1red Stephan RollmannGERStandardSenior
2red Ralf SchlicherGERStandard-ManualSuperSenior2red Claudia RollmannGERStandardLady
3red Harald LeidereiterGERModifiedSenior3red Lukas RollmannGERStandard-ManualOverall
4red Guillaume KiefferFRAStandardOverall4red Rico MoscardiniGERStandardSenior
5red François Xavier DybaFRAStandardOverall5red Michael HoerGERModifiedOverall
6red Xavier LezeFRAStandardOverall6red Thomas SchillingGERStandardSenior
7red Norbert PaponFRAStandard-ManualOverall7red Thomas MöllerGERStandard-ManualOverall
8red Patrick DuryGERStandardOverall8red Hakan CümbüsGERStandardSuperSenior
      
Squad 23Zaterdag 08:00 (enkel voor RO’s / helpers)Startplaatsen: 8, Vrij: 0Squad 24Zaterdag 08:00 (enkel voor RO’s / helpers)Startplaatsen: 8, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Robin LeypoldtGERModifiedOverall1red Kai DonathGERStandard-ManualSenior
2red Franziska LeypoldtGERStandardLady2red Thomas StreitGEROpenSenior
3red Sebastian SeitzGERStandard-ManualOverall3red Fabian HägeGEROpenOverall
4red Andreas LohGERModifiedOverall4red Göksel BöttcherGEROpenOverall
5red Martin KarrerGERModifiedOverall5green Simon TendickGERModifiedOverall
6red Stefan WingertGERStandardOverall6red Niklas SchwandtGERStandard-ManualOverall
7red Andreas PfeifferGERStandardOverall7red Jacqueline SchreiberGERStandardLady
8red Katharina GebelGERStandardLady8red Sebastian CzichyGERStandardOverall
      

Squad 25Zondag 08:00Startplaatsen: 7, Vrij: 0Squad 26Zondag 08:00Startplaatsen: 7, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1green Eduard KleinGEROpenOverall1red Hubert KrollGEROpenSuperSenior
2red Felix PietzschGERStandard-ManualOverall2red Andrea Francesco BertelliITAModifiedOverall
3red Mänz PosseltGERModifiedOverall3red Aniello SgambatoITAModifiedOverall
4red Stefan DümigGERStandardOverall4red Antonio TranquilloITAStandardOverall
5red Torsten HantoGERStandard-ManualOverall5red Nicola BaccaroITAModifiedOverall
6red Paul ShearsGBRModifiedOverall6red Roberto GalimbertiITAStandardOverall
7green Marco KeimpGEROpenSenior7red Mattia SartoriITAStandard-ManualOverall
      
Squad 27Zondag 08:00Startplaatsen: 7, Vrij: 0Squad 28Zondag 08:00Startplaatsen: 7, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Delphine BezotFRAOpenLady1red Darren HopleyGBRStandardSenior
2red Patrick BezotFRAOpenSenior2red Michael Siva-JothyGBRStandardSuperSenior
3red Mark GerlingGERStandard-ManualOverall3red Karin PeerAUTStandardLady
4red Alexander SchottGEROpenSenior4red Nikolaus StelzmüllerAUTStandardOverall
5red Stefan EbrahimGERStandard-ManualSenior5red Jurgen RonsseBELStandardSenior
6red Achim MerkelGEROpenOverall6green Leo van Der SlotNEDStandardSenior
7red Karsten NiemannGEROpenSenior7red Rob KistersNEDStandardSenior
      
Squad 29Zondag 08:00Startplaatsen: 7, Vrij: 0Squad 30Zondag 08:00Startplaatsen: 7, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Marcel KanngiesserGERStandard-ManualOverall1red Michael TustGERStandard-ManualOverall
2green Jens DannenbergGERStandardOverall2red Dirk SpredemannGERStandardOverall
3red Olaf SchulzGEROpenSenior3red Gunther RepperGERStandardOverall
4green Almuth KapallaGERStandardOverall4red Jörn HoleschovskyGERStandardOverall
5red Burkhard KeidelGERStandardOverall5red Frank AlbrechtGERStandardOverall
6red Patrick HeitkampGERStandardOverall6red Federico IngrossoITAStandard-ManualOverall
7red Pierfrancesco PasiniITAStandard-ManualSenior7red Luca TinonITAStandard-ManualOverall
      
Squad 31Zondag 08:00Startplaatsen: 7, Vrij: 0Squad 32Zondag 08:00Startplaatsen: 7, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Alexander MetzlerGERStandardOverall1red Emmanuel GerardBELStandard-ManualSuperSenior
2red Jens KönigsdorfGERStandard-ManualSenior2red Thierry LoppeBELStandardOverall
3red Joachim BeinekeGERStandardSenior3red Constant JohnBELStandardSenior
4red Tilo WursterGERStandard-ManualSenior4red Pierre BrochardBELStandard-ManualSuperSenior
5green Uwe HagenauerSUIStandardSenior5red Marcel KühnGERStandardOverall
6red Jens LuehrsenGERStandardOverall6red Paolo SchenaITAStandardOverall
7red Carsten KrauseGERModifiedSenior7red Gaetano CaritàITAStandardSenior
      
Squad 33Zondag 08:00Startplaatsen: 7, Vrij: 0Squad 34Zondag 08:00Startplaatsen: 7, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Christian JurczykGEROpenOverall1red Oliver LauGERStandard-ManualSenior
2red Martin KunzGERStandardOverall2green Wiebke DrosselGERStandard-ManualLady
3green Jan SousedekGERStandardOverall3red Markus ZeilbeckGERStandardOverall
4green Martin MajhenicGERStandardOverall4green Jörn-Rolf HeinrichGERModifiedSuperSenior
5green Dimitar DimitrovBULOpenSuperSenior5red Graham MitchellGBRModifiedOverall
6red Thomas WinterGEROpenSenior6red Adrian GinzlerGBROpenSenior
7red Alex GutierrezGEROpenOverall7red James NixonGBRStandardOverall
      
Squad 35Zondag 08:00 (enkel voor RO’s / helpers)Startplaatsen: 7, Vrij: 0Squad 36Zondag 08:00 (enkel voor RO’s / helpers)Startplaatsen: 7, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategoryNr.NaamRegioDivisieCategory
1red Charlotte Saelzer-GrimmGERModifiedLady1red Tilo FickingerGERStandardSenior
2red Stefan FreihartGEROpenOverall2red Rupert StanleyGBRModifiedSenior
3red Hans-Peter GrimmGERModifiedSuperSenior3red Dave DowdingGBRModifiedSenior
4red Kevin StrowgerGBRStandardSenior4red Udo MohrlüderGERStandard-ManualSenior
5red Gerhard PlutoGEROpenSuperSenior5red Bertrand PatrzekFRAStandard-ManualSenior
6red Oliver SchnürchGERModifiedOverall6red Thomas HebererGERModifiedSenior
7red Ines WeissGERStandardLady7red Michael LautenschlagerGEROpenSuperSenior
      

Squad 37Vrijdag 10:00 Squadding on RangeStartplaatsen: 6, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategory
1red Gerhard SchifferAUTStandardSuperSenior
2red Patrick SchifferAUTStandardOverall
3red Sven LangenhanGEROpenSenior
4red Luigi von OlnhausenGERStandardOverall
5red Rolf SpraulGEROpenOverall
6red Matthias MuellerGERStandard-ManualOverall
7red Rolf OberleGERStandardSuperSenior
8red Jürgen PosseltGERModifiedSuperSenior
9red Josef SeilerGERStandardSuperSenior
10red Horst Dr.BenthienGEROpenSuperSenior
   
Squad 38Zaterdag 08:00 Squadding on RangeStartplaatsen: 10, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategory
1red Valerio ManasseroITAStandardOverall
2red Nina LehmannGERStandardLady
3red Alexandre AlardFRAOpenOverall
4red Magnus GustafssonSWEStandardOverall
5red Lutz FießerGERStandard-ManualSenior
6red Jens LischkeGERStandardOverall
7red Michael AltmaierGERModifiedOverall
8red Oleksandra IliukhinaUKRStandardLady
9red Matthias ObländerGERStandardOverall
10red Alexander FischerGERStandard-ManualOverall
   
Squad 39Zondag 08:00 Squadding on RangeStartplaatsen: 9, Vrij: 0
Nr.NaamRegioDivisieCategory
1red Enrico PizzinatoITAStandard-ManualSuperSenior
2red Keith MarshallBELModifiedSenior
3red Stefano SartorITAOpenSenior
4red Roger GuthSUIStandardSenior
5red Timothy WardGBRStandardOverall
6red Andreas BüllesbachGEROpenOverall
7red Michael BreustedtGERStandard-ManualOverall
8red Steffen HubigGERStandardSenior
9red Steffen Keisers-MuschGERStandard-ManualOverall
10green Aare SosaarESTStandard-ManualSuperSenior
11red Sergio FontanelliITAStandardSuperSenior
   
Squad 99wachtlijstStartplaatsen: 0, Vrij: 10
Nr.NaamRegioDivisieCategory
1red Leonardo MarigoITAModifiedOverall
2red Oliver TrautmannGERStandardOverall
3red Sébastien RuscheFRAStandard-ManualOverall
4red René EbertSUIStandardSenior
5red Heiko SchraderGEROpenSenior
6red Stefan RumplerGERStandardOverall
7red Jochen AdamGERStandardOverall
8red Michael FuchsGERStandard-ManualOverall
9red Steffi KrögerGERStandardOverall
10red Michael LehrGERModifiedOverall
11red Mirco WessolowskiGERStandard-ManualOverall
12red Marcus LipphardtGERStandard-ManualSenior
13red Herbert KraftGEROpenSuperSenior
14red David BuchbauerAUTStandardOverall
15red Vladimir BertoshBLROpenSuperSenior
16red Davide BelliniITAStandard-ManualSenior
17red Dennis SchafflickGERStandard-ManualOverall
18red Peter DörgesGERStandard-ManualSenior
19red Josef SzoboszlaiGEROpenOverall
20red Fabio Egidio FossatiITAStandard-ManualSenior
   
red: nieuw of onbevestigd of nog niet betaald (258)
green: bevestigd / betaald (30)