Strona główna Impressum Polityka prywatności Statystyki serwera Harmonogram więcej informacji Admin login   Wersja 3.0.61a 
de en fr nl es pt ru hu pl

Shotgun Cup 2021

RegionGER
KlubHeidelberg Practical Pistol Club e.V.
Mittlerer Weg 11
76661 Philippsburg

Friedrich Grepperth
fgepperth@hppc.eu
+49 175 263 0445
Miejsce zawodówMittlerer Weg 11
76661 Philippsburg
Termin30.07.-01.08.2021
Ostateczny termin21.07.2021
Rodzaj meczuIPSC Shotgun
Poziom3
Ilość torów12
Liczba strzałówapprox. 161 (139 Bird 14 Slug 8 Buck (max 9 pellets))
Strzelany w1 dzień
Opłata startowaEUR 120,-
RO and helpers EUR 110,-
Payment deadline: 07.07.2021
respectively 3 business days after subscription if subscription is after payment deadline.
Competitors who do not pay in time and are not marked as paid will be removed from the match and will not participate in the match.
No money back after deadline!
No transfer of slots after deadline!
Competitors on the waitinglist will pay after they get a slot.
State of payment processing: 23.07.2021
ZapłataHeidelberg Practical Pistol Club e.V.
BANK:Sparkasse Karlsruhe Ettlingen
BIC: KARSDE66XXX
IBAN/ACCOUNT: DE81 6605 0101 0108 1534 20
Statusfinalny
KontaktMarkus Wohlmuth
MatchdirectorHarold Ruzanji
RangemasterMarkus Wohlmuth
StatsdirectorJürgen Öfner
SkarbnikHarold Ruzanji
KomentarzeMinimum Age is 18.

Gun law
-Outside the range shotguns must be unloaded and in a locked bag/case separated from the ammo.
-Pumpaction must have minimum barrel length of 45 cm (18 inches) and overall length of 95 cm (38inches)
-Semiautos are restricted to a maximum magazin capacity of 10 rounds
-Knives with a fixed blade over 12 cm and all one hand operated folders are not allowed to carry


Harmonogram
Środa 09:00h Budynek
Czwartek 09:00h Budynek
Piątek 10:00h - 10:20h Rejestracja on stage
10:20h Match
Sobota 08:00h - 08:20h Rejestracja on stage
08:20h Match
Niedziela 08:00h - 08:20h Rejestracja on stage
08:20h Match

No visitors allowed.

No ceremony. No cups.

Helping with patching or setting up steel is mandatory if requested by the stage personal.

RO-meeting near range 7: Piątek 09:30 Sobota / Niedziela 07:30

RO volunteers please report by email to Markus Wohlmuth
Daily supply for RO and nonlocal helpers EUR 80,- + lunch and dinner on the range (Sunday only lunch).
Friday evening RO-briefing with BBQ.
Facebook
ogłoszeniehtml (Di 27 Jul 2021 00:36:19 CEST)
Torypdf (So 25 Jul 2021 18:06:15 CEST)
Lista zawodnikówhtml

 Rejestracja zamknięta
Klasa \ Kategoria  --- LadySeniorSuperSeniorSum
Open16218844
Modified15212736
Standard371223577
Standard-Manual19121748
Suma87177427205
GER168
FRA18
NED3
AUT3
CZE3
POL2
ITA2
SUI2
BEL2
BUL1
EST1
presidentsmedals4
presidentsmedals9

Squad 0(Tylko RO / pomocnicy)Ilość miejsc: 0, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Markus WohlmuthGERModifiedSenior
   

Squad 1Piątek 10:00 (Tylko RO / pomocnicy)Ilość miejsc: 5, wolnych: 0Squad 2Piątek 10:00 (Tylko RO / pomocnicy)Ilość miejsc: 5, wolnych: 2
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Christophe MaryeFRAStandard-ManualOverall1green Andreas FusseneckerGERModifiedSenior
2green François TreussardFRAModifiedSenior2green Reimar OelteGERStandardOverall
3green Philippe GoyFRAStandard-ManualSenior3green Phung TruongFRAStandardSenior
4green Silvia NussbaumerAUTStandardLady4   
5green Luc ScherFRAOpenOverall5   
      
Squad 3Piątek 10:00 (Tylko RO / pomocnicy)Ilość miejsc: 5, wolnych: 1Squad 4Piątek 10:00Ilość miejsc: 5, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Ralph SzyskaGERStandardSenior1green Maximilian KratzerGERStandard-ManualSenior
2red Michael RippergerGERStandardOverall2green Lothar RingGERStandard-ManualSuperSenior
3green Rolf OberleGERStandardSuperSenior3green Michael WagnerGERStandard-ManualOverall
4green Burkhard KeidelGERStandardSenior4green Kilian RingGERStandard-ManualSuperSenior
5   5green Josef SeilerGERStandardSuperSenior
      
Squad 5Piątek 10:00Ilość miejsc: 5, wolnych: 0Squad 6Piątek 10:00Ilość miejsc: 5, wolnych: 1
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Timo BaldGERStandardOverall1green Florian LerouxGERStandardOverall
2green Robin LeypoldtGERModifiedOverall2green Horst Dr.BenthienGEROpenSuperSenior
3green Sven LangenhanGEROpenSenior3green Herbert KraftGEROpenSuperSenior
4green Heiko SchraderGEROpenSenior4green Karl RiegelGEROpenSenior
5green Josef SzoboszlaiGEROpenOverall5   
      
Squad 7Piątek 10:00Ilość miejsc: 5, wolnych: 0Squad 8Piątek 10:00Ilość miejsc: 5, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Rémi GougisFRAOpenSenior1green Matthias KleinGEROpenOverall
2green Philippe CoquelleFRAOpenSenior2green Thomas StreunGERStandardSenior
3green Jean-Baptiste MartialFRAOpenOverall3green Gunnar FesslerGEROpenSenior
4green Sébastien RuscheFRAStandard-ManualOverall4green Andreas FösserGEROpenSenior
5green Sébastien MoratFRAModifiedOverall5green Roland BaageGEROpenSuperSenior
      
Squad 9Piątek 10:00Ilość miejsc: 5, wolnych: 0Squad 10Piątek 10:00Ilość miejsc: 5, wolnych: 1
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Peter KohzGEROpenSuperSenior1green Ralf LippertGERModifiedSenior
2green Maximilian BaumannGERStandard-ManualOverall2green Karl HörerGERModifiedSuperSenior
3green Markus HustererGEROpenOverall3green Jürgen PosseltGERModifiedSuperSenior
4green Paul SartorGERStandardOverall4green Peter DörgesGERStandard-ManualSenior
5green Jens LuehrsenGERStandardOverall5   
      
Squad 11Piątek 10:00Ilość miejsc: 5, wolnych: 0Squad 12Piątek 10:00Ilość miejsc: 5, wolnych: 1
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Martin RuppGERStandardOverall1green Martin SmidCZEModifiedOverall
2green Gerd ReilGERStandardSenior2green Vitezslav BuresCZEModifiedOverall
3green Horst P. BeckGEROpenSenior3green Vit HelanCZEModifiedOverall
4green Thomas BullingGERStandardSenior4green Rainer RuppGEROpenSenior
5green Sven SchlegelGEROpenOverall5   
      

Squad 13Sobota 08:00Ilość miejsc: 7, wolnych: 0Squad 14Sobota 08:00Ilość miejsc: 7, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Bernd WiessnerGERModifiedSuperSenior1green Thomas MichelGERStandard-ManualSenior
2green Udo SchmittGERModifiedSenior2green Daniel CzaschkeGERModifiedSuperSenior
3green Jochen TürkGERStandardSenior3green Horst LotzGERModifiedOverall
4green Christian AndersGERStandardOverall4green Martin FreyerGERModifiedSenior
5green Klaus MöllerGERModifiedSenior5green Helmut BognerGERStandard-ManualSenior
6green Karin PeerAUTStandardLady6green Robert LoipersbergerGERStandardSuperSenior
7green Markus PackAUTStandardOverall7green Lutz FießerGERStandard-ManualSuperSenior
      
Squad 15Sobota 08:00Ilość miejsc: 7, wolnych: 0Squad 16Sobota 08:00Ilość miejsc: 7, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Herbert SuttonGERModifiedSenior1green Dieter ReichardtGERStandard-ManualSuperSenior
2green Jan NeubacherGERModifiedOverall2green Jürgen ReichardtGERStandardSenior
3green Sven RothGEROpenOverall3green Klaus FehrerGERModifiedSenior
4green Matthias GedeonGEROpenSenior4green Daniel KohleGERStandardOverall
5green Ralf AnsorgeGERStandard-ManualSenior5green Marcus HerrmannGEROpenOverall
6green Christian KadykGEROpenSenior6green Stefan RumplerGERStandardOverall
7red Sebastian JahnkeGERStandardOverall7green Secahattin EkinciGERStandardOverall
      
Squad 17Sobota 08:00Ilość miejsc: 7, wolnych: 0Squad 18Sobota 08:00Ilość miejsc: 7, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Steffen HuberGERStandard-ManualOverall1green Marion StuberGERStandardLady
2green Christian ZellerGEROpenOverall2green Rüdiger StuberGERStandard-ManualSenior
3green Peter HauptGERStandard-ManualOverall3green Sven BiermannGERStandardOverall
4green Michael LazareGERModifiedOverall4green Christian BaumgarthGERStandard-ManualOverall
5green Martin SchirraGERModifiedOverall5green Almuth KapallaGERStandardLady
6green Michael AltmaierGERModifiedOverall6green Stefan WingertGERStandardOverall
7red Stephane De BrouxGERStandard-ManualSenior7green Henning KrügerGEROpenOverall
      
Squad 19Sobota 08:00Ilość miejsc: 7, wolnych: 1Squad 20Sobota 08:00Ilość miejsc: 7, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Danny LindewirthGEROpenOverall1green Jens HeinischGERStandardOverall
2green Ralf AulehlaGERStandardSenior2green Susanne SchusteckGERStandardLady
3green Gabriele AulehlaGEROpenLady3green Nina LehmannGERStandardLady
4green Max AlbrechtGERStandardSenior4green Simon MoritzGEROpenOverall
5green Patrick DuryGERStandardOverall5green Michael FuchsGERStandard-ManualOverall
6green Matthias MuellerGERStandard-ManualSenior6green Marcus LipphardtGERStandard-ManualSenior
7   7green Alexander MeierGERStandard-ManualSenior
      
Squad 21Sobota 08:00Ilość miejsc: 7, wolnych: 0Squad 22Sobota 08:00Ilość miejsc: 7, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green François Xavier DybaFRAStandardOverall1green Stephan RollmannGERStandardSenior
2green Felix PietzschGERStandard-ManualOverall2green Claudia RollmannGERStandardLady
3green Mänz PosseltGERModifiedOverall3green Lukas RollmannGERStandard-ManualOverall
4green Pierre BrochardBELStandard-ManualSuperSenior4green Thomas SchillingGERStandardSenior
5green Saverio MartellaITAStandard-ManualSenior5green Thomas MöllerGERStandard-ManualOverall
6green Tom AdesFRAStandardOverall6green Hakan CümbüsGERStandardSuperSenior
7green Günter NürnbergerGERStandard-ManualSenior7green Frank CiupkaGEROpenSuperSenior
      
Squad 23Sobota 08:00 (Tylko RO / pomocnicy)Ilość miejsc: 7, wolnych: 0Squad 24Sobota 08:00 (Tylko RO / pomocnicy)Ilość miejsc: 7, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Franziska LeypoldtGERStandardLady1green Kai DonathGERStandard-ManualSenior
2green Martin KarrerGERModifiedOverall2green Thomas StreitGEROpenSenior
3red Andreas PfeifferGERStandardOverall3green Fabian HägeGEROpenOverall
4green Katharina GebelGERStandardLady4green Simon TendickGERModifiedOverall
5green Daniel KohneGERStandard-ManualOverall5green Niklas SchwandtGERStandard-ManualOverall
6red Uwe HäußlerGERStandard-ManualSenior6green Felix BakowitzGERStandardSuperSenior
7green Julian MeyerGERStandardOverall7green Francesco De BenedictisGERStandardSenior
      

Squad 25Niedziela 08:00Ilość miejsc: 6, wolnych: 0Squad 26Niedziela 08:00Ilość miejsc: 6, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Eduard KleinGEROpenOverall1green Margaux NyczFRAModifiedLady
2green Torsten HantoGERStandard-ManualOverall2green Keith MarshallBELModifiedSenior
3green Marco KeimpGEROpenSenior3green Florian MarchalFRAStandardOverall
4green Steffen Keisers-MuschGERStandard-ManualOverall4green Mathieu DumainFRAStandardOverall
5green Aare SosaarESTStandard-ManualSuperSenior5green Roberto GalimbertiITAStandardOverall
6green Mirco WessolowskiGERStandard-ManualOverall6green Matthias ObländerGERStandardOverall
      
Squad 27Niedziela 08:00Ilość miejsc: 6, wolnych: 0Squad 28Niedziela 08:00Ilość miejsc: 6, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Mark GerlingGERStandardOverall1green Leo van Der SlotNEDStandardSenior
2green Alexander SchottGEROpenSenior2green Rob KistersNEDStandardSenior
3green Stefan EbrahimGERStandard-ManualSenior3green Andreas LohGERModifiedOverall
4green Delphine BezotFRAOpenLady4green Stefan WitulskiGERStandardOverall
5green Patrick BezotFRAOpenSenior5green Wilbert OttemaNEDStandard-ManualOverall
6green Klaus-Peter DoseGEROpenSuperSenior6red Holger KuhnGERStandardSenior
      
Squad 29Niedziela 08:00Ilość miejsc: 6, wolnych: 0Squad 30Niedziela 08:00Ilość miejsc: 6, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Olaf SchulzGEROpenSenior1green Michael TustGERStandard-ManualOverall
2green Steffen HubigGERStandardSenior2green Gunther RepperGERStandardOverall
3red Dominic OttoGERStandardOverall3green Harald LeidereiterGERModifiedSenior
4green Jens DannenbergGERStandardOverall4green Ralf SchlicherGERStandard-ManualSuperSenior
5green Magdalena NiedzieskaPOLStandardLady5green Martin RichterGEROpenSenior
6green Marcin TausiewiczPOLOpenOverall6green Marcel KühnGERStandardOverall
      
Squad 31Niedziela 08:00Ilość miejsc: 6, wolnych: 0Squad 32Niedziela 08:00Ilość miejsc: 0, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Alexander MetzlerGERStandardOverall1   
2green Jens KönigsdorfGERStandard-ManualSenior2   
3green Joachim BeinekeGERStandardSenior3   
4green Tilo WursterGERStandard-ManualSenior4   
5green Uwe HagenauerSUIStandardSenior5   
6green René EbertSUIStandardSenior6   
7green Elena OttGERStandardLady   
      
Squad 33Niedziela 08:00Ilość miejsc: 6, wolnych: 0Squad 34Niedziela 08:00Ilość miejsc: 6, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Martin KunzGERStandardOverall1green Oliver LauGERStandard-ManualSenior
2green Jan SousedekGERStandardOverall2green Wiebke DrosselGERStandard-ManualLady
3green Martin MajhenicGERStandardOverall3green Jörn-Rolf HeinrichGERModifiedSuperSenior
4green Dimitar DimitrovBULOpenSuperSenior4green Tino GrafGERStandardSenior
5green Thomas WinterGEROpenSenior5green Christian SchwarzGERStandardSenior
6green Markus ZeilbeckGERStandardOverall6green Dirk SpredemannGERStandardOverall
      
Squad 35Niedziela 08:00 (Tylko RO / pomocnicy)Ilość miejsc: 6, wolnych: 0Squad 36Niedziela 08:00 (Tylko RO / pomocnicy)Ilość miejsc: 6, wolnych: 0
Nr.ZawodnikRegionKlasaKategoriaNr.ZawodnikRegionKlasaKategoria
1green Stefan FreihartGEROpenOverall1green Tilo FickingerGERStandardSenior
2green Gerhard PlutoGEROpenSuperSenior2green Udo MohrlüderGERStandard-ManualSenior
3green Oliver SchnürchGERModifiedOverall3red Bertrand PatrzekFRAStandard-ManualSenior
4green Ines WeissGERStandardLady4green Thomas HebererGERModifiedSenior
5green Hans-Peter GrimmGERModifiedSuperSenior5green Roman KrawczykGERModifiedSuperSenior
6green Charlotte GrimmGERModifiedLady6green Stephan SeitzGERStandard-ManualOverall
      

red: nowe lub niejasne lub nieopłacone (8)
green: potwierdzone / zapłacone (197)