Home Impressum Datenschutzerklärung Server statistics Schedule more information Admin login   Version 3.1.6 
de en fr nl es pt ru hu pl

11th Helmbrechts-Cup 2021

RegionGER
Club
LocationZum Schützenhaus 17, 95233 Helmbrechts
Date30.09.-03.10.2021
Deadline23.09.2021
Match typeIPSC Handgun
Level3
Stages12
Roundsapprox. 232
Shot in1/2 day, (see schedule)
Entry feeEUR 95,-
Team zusätzlich: EUR 40,- pro Team
Nach Meldeschluß gilt: Startgeld = Reuegeld!
Keine Startplatzübertragung nach Meldeschluß!
PaymentKontoinhaber: SBG Helmbrechts
Kreditinstitut: Sparkasse Hochfranken
IBAN: DE75780500000222302580
BIC: BYLADEM1HOF

Verwendungszweck 1: HC20 <Dein Name>

Das Startgeld muß innerhalb von 14 Tagen nach der Anmeldung auf unserem Konto eingegangen sein. Teilnehmer, die nicht fristgerecht bezahlen werden aus der Squad-Liste gestrichen.
Teilnehmer auf der Warteliste bezahlen erst nach Umbuchung ins Match.
Eine Erstattung des Startgeldes bei Nichtteilnahme ist nicht möglich.
Du kannst jedoch nach Absprache (bis zum Meldeschluß)einen Ersatzschützen benennen, welcher für Dich startet.
Statusfinal
ContactUllrich Gruschwitz
Dahlienweg 2
95233 Helmbrechts
E-Mail: ipsc.helmbrechts-cup@t-online.de
Tel.: 0160/8401856
MatchdirectorUllrich Gruschwitz (CRO)
RangemasterThomas Sturm (RM), Markus Wohlmuth (RM)
StatsdirectorMarco Scheunert (RO), Bettina John
Comments Schedule:
Thursday Morning: Registrierung ab 6:30 Uhr, Match ab 7:30 Uhr
Thursday Noon: Registrierung ab 12:00 Uhr, Match ab 13:00 Uhr
Friday Morning: Registrierung ab 6:30 Uhr, Match ab 7:30 Uhr
Friday Noon: Registrierung ab 12:00 Uhr, Match ab 13:00 Uhr
Saturday Morning: Registrierung ab 6:30 Uhr, Match ab 7:30 Uhr
Saturday Noon: Registrierung ab 12:00 Uhr, Match ab 13:00 Uhr
Sunday: Registrierung ab 7:00 Uhr, Match ab 8:00 Uhr

Lunch possible



RO volunteers please report by email to Ullrich Gruschwitz

Facebook
In diesem Kanal erfahrt ihr alle News und Änderungen sofort: Telegram
Announcementpdf (Sun 15 Aug 2021 01:35:52 PM CEST)
Crewhtml (Mon 20 Sep 2021 01:42:28 PM CEST)
Competitor listhtml
Team listhtml
Match is fully booked. Subscription for waiting list only.
First name
Name
E-mail
Region
IPSC licence number
Division
Category
Power factorMinorMajor
Preferred slot
Team
Squad
RO
Sponsor
Comment
I agree in the data entered above and related information (e.g. date and time of subscription, language used and the system generated access code) for the purpose of holding the related event may be saved, used and handed out to the respective organizer.
Especially the name and competitor data including division and category will be published in competitor lists and result lists.
Responsible regarding information privacy are the system operator (see impressum) and the organizer of the event as specified on the left side of this page.
For additional information see: Information Privacy Declaration
Save login data as cookie. For additional information see: Information Privacy Declaration
Division \ Category  --- JuniorLadySeniorSuperSeniorSum
Open8 24317
Standard18 79741
Production45 318369
Revolver   2 2
Classic32 117
Production Optics light   1 1
Production Optics8 29221
Sum822144416158
DivisionTeam
Production Optics_Seniorred Unit-Six [1]
Production_Ladyred Unit-Six [1]
Production_Overallred Unit-Six [6]
 red GLADIUS ALPHA [3]
 red Suicide Squad [2]
 red IPSC Academy [1]
Production_Seniorred Unit-Six [1]
Standard_Overallred GLADIUS ALPHA [3]
 red Suicide Squad [1]
GER148
SUI4
RUS2
NZL1
CZE1
AUT1
TUR1
presidentsmedals4
presidentsmedals6

Squad 0Sunday Monday 19:00 Uhr (ROs / helpers only)Slots: 6, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryTeam
1green Ullrich GruschwitzGERProductionSeniorUnit-Six
2green Joachim HornGERProductionOverallUnit-Six
3green Stefan KöglerGERProductionOverallUnit-Six
4green Reinwald RohmGERProductionOverallUnit-Six
5red Andreas VogelGERStandardSenior
6red Marco ScheunertGERProductionOverallUnit-Six
  
Squad 1Thursday MorningSlots: 8, free: 0Squad 2Thursday MorningSlots: 8, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryTeamNo.NameRegionDivisionCategoryTeam
1green Karsten BlechGERProduction OpticsOverall1green Swen KitrbachGERProductionSenior
2green Markus SchröpferGERStandardOverall2green Britt RastGERProductionLady
3green Oliver TrautmannGERStandardOverall3green Andi HasseGERProduction OpticsSenior
4green Beate SchwarzGERStandardLady4green Markus KieselGERProductionOverall
5green Oliver WeißGERProductionOverallUnit-Six5green Ralph SzyskaGERProductionSenior
6green Thomas BlechGERProductionOverall6green Ingo RauthmannGERProductionOverall
7green Tom HäußlerGERStandardOverall7green Friedrich SchmittingerGERProductionOverall
8green André BaberskeGEROpenOverall8    
    
Squad 3Thursday NoonSlots: 10, free: 0Squad 4Thursday NoonSlots: 10, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryTeamNo.NameRegionDivisionCategoryTeam
1green Jörg NeumannGERStandardOverall1green Klaus DillingerGEROpenOverall
2green Armin DittrichGERClassicSuperSenior2green Robert TschoepGEROpenOverall
3green Gunter AdelhochGERProductionSenior3green Karl-Heinz HilbigGERStandardSuperSenior
4green Frank BundschuhGERProductionOverall4green Richard IngramNZLProduction OpticsSenior
5green Bernd HirschfelderGERProduction OpticsSenior5green Reinhard HandlAUTProductionSenior
6green Thomas GastGEROpenSuperSenior6green Michael Paul TheiligGEROpenSenior
7green Markus HandrichGERProductionSenior7green Manfred KnoblauchGERProductionSenior
8green Holger KunzmannGERProductionOverall8green Gisela KnoblauchGERProductionLady
9green Alexander StortzGERProductionOverall9green Michael HoissGERClassicOverall
10green Sebastian ModesGERProductionOverall10green Andreas AielloGERStandardSenior
11green Othmar LehmannGERProductionOverall    
    
Squad 5Friday MorningSlots: 8, free: 0Squad 6Friday MorningSlots: 8, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryTeamNo.NameRegionDivisionCategoryTeam
1green Michael SchreinerGERProductionSuperSenior1green Sergey PushkarevRUSClassicSenior
2green Ronald EschlerGERProductionSenior2green Artur EcksteinRUSClassicOverall
3green Norbert ScheifeleGERProduction OpticsSuperSenior3green Tobias GriebelGERProductionOverall
4green Christian StaußGERProductionOverall4green Rainer SchmidtGERProduction Optics lightSenior
5green Benjamin GablerGERProductionOverall5green Christian BegerGERStandardOverall
6green Horst P. BeckGERProductionSenior6green Dietmar RauerGERStandardSuperSenior
7green Lars HillerGERProduction OpticsOverall7green Martin GeißlerGERProductionOverall
8green Hubert WernerGEROpenOverall8green Michael FaulhaberGERProductionOverall
9green Max HeineckeGERStandardOverall    
    
Squad 7Friday NoonSlots: 11, free: 0Squad 8Friday NoonSlots: 11, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryTeamNo.NameRegionDivisionCategoryTeam
1green Diana JobstGERStandardLadyGLADIUS ALPHA1green Thomas WinterGEROpenSenior
2green Danny SchulzeGERProductionOverallGLADIUS ALPHA2green Alexander SchultheißGEROpenOverall
3green Michael R. GeigerGERProductionSeniorGLADIUS ALPHA3green Florian LerouxGERStandardOverall
4green Florian SchwarzGERProductionSuperSenior4green Axel LochmannGERStandardOverall
5green Toralf RoedigerGERProductionSenior5green Peter BreuertGERStandardSuperSenior
6green Marcel ZeughanGERProductionOverall6green Michael StrempelGERStandardSuperSenior
7green Gero VollhardtGERStandardSenior7green Francesco De BenedictisGERStandardSenior
8green Alex ThijsseGERProductionOverallGLADIUS ALPHA8green Susanne De BenedictisGERStandardLady
9green Mustafa yigit EraslanTURStandardOverall9green Ines WeissGERStandardLady
10green Marius WagnerGERProductionOverall10green Karl BeiterGEROpenSuperSenior
11green Ralf LippertGEROpenSenior11green Axel LeitnerGERProductionSenior
    
Squad 9Saturday MorningSlots: 9, free: 0Squad 10Saturday MorningSlots: 9, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryTeamNo.NameRegionDivisionCategoryTeam
1green Falko OrtmannGERProductionOverallSuicide Squad1green Sven GläserGERProductionOverall
2red Gerd GrunerGERStandardOverallSuicide Squad2green Annchen NettelstrothGERStandardLady
3green Florian FreibergerGERProductionOverallSuicide Squad3green Maik AschemannGERStandardOverall
4green Christian MandelGERProductionOverall4green Oliver MatußekGERProductionOverall
5green Jens UllrichGERProduction OpticsOverall5green Illia KolosovGERProductionOverall
6green Frank WeicheltGERProductionSenior6green Holger WeißGERProduction OpticsSeniorUnit-Six
7green Alexander RümpeleinGERProduction OpticsOverall7red Michael KahlGERStandardOverall
8green Uwe PfendertGERRevolverSenior8red Nic KahlGERClassicJunior
9green Günther KnausGERRevolverSenior9red Timo KahlGERClassicJunior
10green Dominik BauerGERProductionOverall    
    
Squad 11Saturday NoonSlots: 12, free: 0Squad 12Saturday NoonSlots: 12, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryTeamNo.NameRegionDivisionCategoryTeam
1green Christian GeistGERProductionSenior1green Karsten SchletteGEROpenSenior
2green Thomas Ermschel-FehligGERProduction OpticsSenior2green Thomas KolweGEROpenOverall
3green Andreas ParknerGEROpenOverall3green Joachim von Der TannGERProductionSenior
4green Heinz DehnGERStandardSuperSenior4green Axel DumGERClassicOverall
5green Jonas UrbanGERStandardOverall5green Carola Siebert-BartholmeiGERProduction OpticsLady
6green Sina EbelingGERProduction OpticsLady6green Stefan MoebsGERProduction OpticsSenior
7green Guido LenzGERProduction OpticsSenior7green Arno SternGERProductionSuperSenior
8green Jochen Dr. AdamGERProductionOverall8green James WalterGERStandardSenior
9green Patrick HoughtonSUIProductionOverall9green Benjamin BrändleGERProduction OpticsOverall
10green Michael GeigerGERStandardOverall10green Ylber HasiGEROpenOverall
11green Kristian KampGERStandardSenior11green Juan Martin KretzSUIProductionOverall
12red Jakub ŠnebergerCZEProductionOverallIPSC Academy12green Manuel BeneckeGERStandardOverall
    
Squad 13SundaySlots: 13, free: 0Squad 14SundaySlots: 13, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryTeamNo.NameRegionDivisionCategoryTeam
1green Peter HoffmannGERStandardSenior1green Yvonne VetterGERStandardLady
2green Stefan HermannGERProductionOverall2green Markus TrenklerGERProductionOverall
3green Jochen BauerGERProductionSenior3green Robert SchettSUIOpenSuperSenior
4green Robert KochGERProductionOverall4green Heiko FreyGERProductionOverall
5green Michael AllardGERProductionOverall5green Max HungerGERStandardOverallGLADIUS ALPHA
6green Philip von RhodenGERProductionOverall6green Steffen KoenigGERProductionSenior
7green Thomas TilgnerGERProductionSenior7green Jürgen RölleGERProductionOverall
8green Robert BraunGERProduction OpticsSuperSenior8green Vitalij MelehovGERStandardOverall
9green Alexander BeurerGERProduction OpticsOverall9green Stefan PrestelGERProductionOverall
10green Andreas DauphinGERProduction OpticsOverall10green Roger GuthSUIProduction OpticsSenior
11green Florian KnackGERProductionOverall11green Herbert KraftGERStandardSuperSenior
12green Claudia RemekGEROpenLady12green Lisa Mariack-KraftGEROpenLady
13green Arne LentzGERProduction OpticsSenior13green Klaus GrafGERStandardSenior
14green Georgios MarkopoulosGERStandardSenior14green Sascha KrämerGERStandardOverall
15green Jens DrachslerGERProductionOverall15green Yasmin EberleinGERStandardLadyGLADIUS ALPHA
    
Squad 15Tuesday 19:00 Uhr (ROs / helpers only)Slots: 2, free: 0Squad 16Wednesday 19:00 Uhr (ROs / helpers only)Slots: 2, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryTeamNo.NameRegionDivisionCategoryTeam
1green Bettina JohnGERProductionLadyUnit-Six1green Markus WohlmuthGERStandardSuperSenior
2green Christian DeuberGERProduction OpticsOverall2green Martin JohnGERProductionOverallUnit-Six
    
Squad 17no money no mail no slotSlots: 0, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryTeam
  
Squad 99waiting listSlots: 0, free: 10
No.NameRegionDivisionCategoryTeam
1red Dirk HartmannGERProductionOverall
2red Dirk SchippmannGEROpenSenior
3red Andreas KanzGERProductionOverall
4red Jan MarmullaGERProduction OpticsSenior
5red Roland Von BorriesGEROpenSenior
6red Marco KirchnerGERProductionOverall
7red Manfred DraxlerGERProductionOverall
8red Thomas TannhäuserGERProduction OpticsJunior
9red Roger ZobristSUIProductionSenior
  
red: new or unclear or not paid (16)
green: confirmed / paid (151)