Home Impressum Datenschutzerklärung Server statistics Schedule more information Admin login   Version 3.1.6 
de en fr nl es pt ru hu pl

14. Abstatter IPSC-Match

RegionGER
Club

LocationGoldschmiedstraße 14, 74232 Abstatt
Date08.-10.10.2021
Deadline01.10.2021 20:00
Match typeIPSC Handgun
Level2
Stages6
Rounds 
Shot inca. 2h
Entry feeGastschützen: EUR 60,-
Mitglieder SG Abstatt: EUR 40,-
Payment:
Schützengilde Abstatt
IBAN: DE87 6205 0000 0000 6195 56
Sparkasse Heilbronn
Verwendungszweck: 14. Abstatter IPSC-Match_dein Name

Das Startgeld ist sofort fällig (Anmeldung + 3 Tage).

Bei der Absage eines Teilnehmers kann eine Rückerstattung der Teilnahmegebühr
nur erfolgen wenn der Platz wieder mit einem anderen Teilnehmer von der Warteliste belegt werden kann.
Schützen auf der Warteliste bezahlen erst nach Umbuchung ins Match.

alle Teilnehmer müssen eines der 3-Gs (getestet, geimpft, genesen) nachweisen (Einhaltung der geltenden Coronaverordnung)

Weitere Details unter Ausschreibung!

Statusfinal
ContactChristian Schmitt
Im Überrück 24
74232 Abstatt
E-Mail: christianschmitt79@gmx.de
Tel.: 0162/9751234
MatchdirectorBernd Thommes
RangemasterChristian Schmitt
Comments
Zeitplan:

Freitag für ROs und Helfer:
Squad 1: 14:00 Uhr - 16:00 Uhr Match
Squad 2: 16:00 Uhr - 18:00 Uhr Match
Squad 3: 18:00 Uhr - 20:00 Uhr Match*

Samstag:
Squad 4: 08:00 Uhr - 10:00 Uhr Match*
Squad 5: 10:00 Uhr - 12:00 Uhr Match
Squad 6: 12:00 Uhr - 14:00 Uhr Match
Squad 7: 14:00 Uhr - 16:00 Uhr Match
Squad 8: 16:00 Uhr - 18:00 Uhr Match
Squad 9: 18:00 Uhr - 20:00 Uhr Match*

Sonntag:
Squad 10: 08:00 Uhr - 10:00 Uhr Match*
Squad 11: 10:00 Uhr - 12:00 Uhr Match
Squad 12: 12:00 Uhr - 14:00 Uhr Match
Squad 13: 14:00 Uhr - 16:00 Uhr Match
Squad 14: 16:00 Uhr - 18:00 Uhr Match
Squad 15: 18:00 Uhr - 20:00 Uhr Match*

* wird bei Bedarf geöffnet


Announcementpdf (Wed 18 Aug 2021 03:53:01 PM CEST)
Competitor listhtml
Match is fully booked. Subscription for waiting list only.
First name
Name
E-mail
Region
IPSC licence number
Division
Category
Power factorMinorMajor
Status:
Squad
Comment
I agree in the data entered above and related information (e.g. date and time of subscription, language used and the system generated access code) for the purpose of holding the related event may be saved, used and handed out to the respective organizer.
Especially the name and competitor data including division and category will be published in competitor lists and result lists.
Responsible regarding information privacy are the system operator (see impressum) and the organizer of the event as specified on the left side of this page.
For additional information see: Information Privacy Declaration
Save login data as cookie. For additional information see: Information Privacy Declaration
Division \ Category  --- LadySeniorSuperSeniorSum
Standard1613121
Production1232118
Classic1   1
Open (20 max)412 7
ProductionOptic612312
Sum3969559
GER59

Squad 1Freitag 14:00 (ROs und Helfer)Slots: 5, free: 0Squad 2Freitag 16:00 (ROs und Helfer)Slots: 3, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Danny LindewirthGERStandardOverall1red Bastian ScheithauerGERStandardOverall
2red Matthias FinkbeinerGERStandardOverall2red Christian SchmittGERProductionOverall
3red Alexander WallrathGERProductionOverall3red Bernd ThommesGERProductionOpticOverall
4red Herbert WallrathGERProductionSuperSenior4red Sascha KlenkGERProductionOverall
5red Mike StaudenmaierGERStandardOverall5   
      
Squad 3Freitag 18:00 (ROs und Helfer)Slots: 0, free: 0Squad 4Samstag 08:00Slots: 5, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
   1green Ralf EckardtGERStandardOverall
   2red Christian BegerGERStandardOverall
   3green Ioana DirlewangerGERProductionLady
   4green Jens DirlewangerGERClassicOverall
   5red Philipp MohrGERStandardOverall
      
Squad 5Samstag 10:00Slots: 5, free: 0Squad 6Samstag 12:00Slots: 5, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Frank AlbrechtGERStandardOverall1red Alexander EiselGEROpen (20 max)Overall
2red Fabian GersterGERProductionOpticOverall2green Steffen PflügnerGERProductionOpticSenior
3green Jörg LangnerGERProductionOpticSenior3green Raphael GerkenGERProductionOpticOverall
4green Wolfgang GoetzGERProductionOpticSuperSenior4green Manfred ReschGERProductionSenior
5green Norman FuchsGERStandardOverall5green Ylber HasiGEROpen (20 max)Overall
      
Squad 7Samstag 14:00Slots: 5, free: 0Squad 8Samstag 16:00Slots: 5, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Volker Ott-EngelmannGERStandardSuperSenior1green Gabriele AulehlaGERProductionOpticLady
2green Jörg MaurerGERStandardSenior2green Ralf AulehlaGERProductionSenior
3red Andreas RühlGEROpen (20 max)Overall3green Peter UberigGERProductionOpticSuperSenior
4green Holger KunzmannGERProductionOverall4green Markus MeierGERProductionOverall
5green Kai FrädrichGERProductionOverall5red Norman StraubGERProductionOverall
      
Squad 9Samstag 18:00Slots: 0, free: 0Squad 10Sonntag 08:00Slots: 5, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
   1green Ralf HerrmannGERProductionOverall
   2red Dominik StockmannGERStandardOverall
   3green Alexander WörnerGERStandardOverall
   4green Klaus HerzerGERProductionOpticSuperSenior
   5green Michael HesseGERStandardOverall
      
Squad 11Sonntag 10:00Slots: 5, free: 0Squad 12Sonntag 12:00Slots: 5, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Stephan SeitzGERStandardOverall1green Andreas LohGERProductionOverall
2red Gunther RepperGERProductionOpticOverall2green Marcus GrundGERStandardOverall
3green Andreas ReutterGERProductionOpticOverall3green Katharina GebelGERProductionLady
4red Harald SöhnelGERStandardSenior4red Robi DillaGERStandardOverall
5green Finn KiegerlGERProductionOverall5green Chrysovalantis VafeidisGERStandardSenior
      
Squad 13Sonntag 14:00Slots: 5, free: 0Squad 14Sonntag 16:00Slots: 5, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Michael HofmannGERProductionOverall1red Alexander MetzlerGEROpen (20 max)Senior
2green Michael LangGERStandardOverall2green Swenja KnoblochGEROpen (20 max)Lady
3red Florens HopfGERProductionOpticOverall3green Marcel GlaserGEROpen (20 max)Overall
4green Kimberly KrotelGERStandardLady4green Thomas BornGEROpen (20 max)Senior
5green Nikolai BostGERProductionOverall5red Sina SchodderGERProductionLady
      
Squad 15Sonntag 18:00Slots: 0, free: 0
No.NameRegionDivisionCategory
   
Squad 99waiting listSlots: 0, free: 10
No.NameRegionDivisionCategory
1red Hermann FunknerGERProductionOverall
   
red: new or unclear or not paid (24)
green: confirmed / paid (36)