Home Impressum Datenschutzerklärung Server statistics Schedule more information Admin login   Version 3.0.55c 
de en fr nl es pt ru hu pl

43. Jura Treff (PCC) / Swiss Nationals (HG)

RegionSUI
ClubDS-Falkenstein
LocationAnlage Antern, CH-4704 Niederbipp
Date02.-03.07.2021
Deadline25.06.2021 and deadline of payment
Match typeIPSC Handgun
Level3
Stages12
Rounds230
Shot in1 day
Entry fee
€ 120,- / CHF 130,00, inklusive Mittagessen ist mit der Anmeldung, jedoch spätestens nach Zahlende auf das Konto des DS-Falkenstein zu überweisen.
Shooters from outside Switzerland can download their invitation from their match registration record.

Competitors who do not pay in time and are not marked as paid will be removed from the match and will not participate in the match.
No money back after deadline!
Competitors on the waitinglist will pay after they get a slot.

PaymentDS Falkenstein
BIC: POFICHBEXXX
IBAN: IBAN CH74 0900 0000 4500 5233 3
PC-Nummer 45-5233-3
Zahlungseingang aktualisiert am 14.06.2021
Statusfinal
ContactStephanie Kieninger
Rietbad 1687
CH-9651 Ennetbühl
E-Mail: s.kieninger@bluewin.ch
Tel.: +41-796673333
MatchdirectorCornelius Schweizer
RangemasterStephanie Kieninger
Comments
Das Match findet statt! Wir planen das Match unter Einhaltung der aktuell geltenden CORONA Regularien durchzuführen.
We plan to make this match, according to the actual COVID regulations and will inform you regularly.


Schedule:
Friday 07:45h - 08:45h Registration
9:00h -20:00h Main match
Saturday 06:45h - 07:45h Registration
8:00h -20:00h Main match
anschießend Siegerehrung
RO-Informationen RO-Meldungen an Rangemaster
ROs haben einen freien Start
RO-Verpflegung vor Ort
RO erhalten eine Tagespauschale vor Ort

Helping with patching or setting up steel is mandatory if requested by the stage personal.



Match website: http://www.dsfalkenstein.ch/

Announcementpdf (Tue 18 May 2021 03:30:54 PM CEST)
Stagespdf (Thu 03 Jun 2021 07:26:42 PM CEST)
Schedulepdf (Wed 09 Jun 2021 09:28:45 AM CEST)
Competitor listhtml
First name
Name
E-mail
Region
IPSC licence number
Division
Category
Power factorMinorMajor
Squad
RO
Sponsor
Comment
I agree in the data entered above and related information (e.g. date and time of subscription, language used and the system generated access code) for the purpose of holding the related event may be saved, used and handed out to the respective organizer.
Especially the name and competitor data including division and category will be published in competitor lists and result lists.
Responsible regarding information privacy are the system operator (see impressum) and the organizer of the event as specified on the left side of this page.
For additional information see: Information Privacy Declaration
Save login data as cookie. For additional information see: Information Privacy Declaration
Division \ Category  --- JuniorLadySeniorSuperSeniorSum
Open10 49730
Standard281519558
Production66 614187
Revolver71 3314
Classic9  2314
Production Optics15 111229
PCC29 117552
Sum1642177526284
SUI154
GER90
FRA24
ITA4
NED4
DEN3
RUS2
POR1
AUT1
BEL1
presidentsmedals6
presidentsmedals11

Squad 1Prematch Saturday 26.06.2021!Slots: 9, free: 0Squad 2Prematch Saturday 26.06.2021!Slots: 9, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Stephanie KieningerSUIProductionLady1green Pascal HubliSUIProduction OpticsOverall
2green Ferdinand BergerSUIRevolverSenior2green Mathias RÖTHENMUNDSUIProductionOverall
3green Marwan ItaniSUIRevolverSenior3green Georg HausherrSUIProductionOverall
4green Jens HeutschiSUIProduction OpticsSenior4green Hajro OruglicaSUIStandardOverall
5green Stefan TschumiSUIProduction OpticsOverall5green Annamaria ZanardiSUIOpenLady
6green Andreas TschumiSUIStandardSenior6green Oliver JosiSUIPCCSenior
7green Francesco De BenedictisGERStandardSenior7green Maggie JosiSUIPCCLady
8green Susanne De BenedictisGERStandardLady8green Uwe OsterlohSUIPCCSenior
9green Patrick RoosSUIPCCOverall9red Andy DauphinGERPCCOverall
      
Squad 3Prematch Saturday 26.06.2021!Slots: 9, free: 0Squad 4Prematch Saturday 26.06.2021!Slots: 9, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Fabian KaufmannSUIProductionOverall1green Michael SennSUIProductionOverall
2green Anton BläsiSUIStandardOverall2green Daniel SchneebergerSUIPCCOverall
3green Claudia FrickerSUIProductionLady3green Cornelius SchweizerSUIPCCSuperSenior
4green Daniel BottignoleSUIOpenOverall4green Alain ArnoldSUIProductionOverall
5green Roger ZeuginSUIStandardSenior5green Tanja HilgerSUIProductionLady
6green Karin SteinerSUIOpenLady6green Beat EichelbergerSUIProduction OpticsOverall
7green Valentin BregySUIPCCSuperSenior7green Marc WijnhoffSUIProductionOverall
8green Carsten DraheimSUIPCCOverall8green Rino GasserSUIProductionOverall
9green Patrick ReuterSUIProductionSenior9green Raffael BrüggerSUIProduction OpticsOverall
      
Squad 5Prematch Saturday 26.06.2021!Slots: 9, free: 1
No.NameRegionDivisionCategory
1green Bernd DresslerSUIOpenSuperSenior
2green Peter WrussSUIStandardSenior
3green Jasper CoppensSUIStandardOverall
4green Stefan BitterliSUIProductionOverall
5green Karsten BeckerGERPCCSuperSenior
6green Christian TrachselSUIProductionOverall
7green Massimo BonaldoSUIClassicSuperSenior
8green Holger KunzmannGERProductionOverall
9   
   


Squad 6Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 1Squad 7Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Dominic MeierSUIOpenSenior1green Christoph BitterliSUIProductionOverall
2green Thomas WinterGEROpenSenior2green Roger WalterSUIPCCOverall
3green Daniel GirardetSUIProductionOverall3green Mike KrugSUIProductionOverall
4green Daniel GerberSUIProductionSenior4green Patrick WeibelSUIStandardSuperSenior
5green Patrick NyfelerSUIPCCOverall5green Sylvain MichoudSUIStandardSenior
6green Oleg ShchekinSUIPCCSenior6green Renaud HerzigSUIProduction OpticsOverall
7green Bruno BetschartSUIOpenSuperSenior7green Mathieu WagnerSUIProduction OpticsOverall
8green Peter HellerSUIProductionSenior8green Oliver KünzlerSUIProductionSenior
9green Dominic BlattnerSUIProductionOverall9green Andreas TschachlerSUIOpenOverall
10green Thorsten SchützGEROpenSenior10green Robert SchettSUIOpenSenior
11green Alvaro GarciaSUIProductionOverall11green Herbert KraftGERStandardSuperSenior
12   12green Lisa Mariack-KraftGEROpenLady
      
Squad 8Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 0Squad 9Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Urs ZwyssigSUIStandardOverall1green Martin SchirraGERProductionOverall
2green Hans SchaadSUIProductionOverall2green Sascha SekardiGERPCCSenior
3green Vitalij MelehovGERStandardOverall3green Christian ZellerGERProductionOverall
4green Michael HoneggerSUIStandardOverall4green Michael LazareGERProductionOverall
5green Juan Martin KretzSUIProductionOverall5green Frederik SappertGERProductionOverall
6green Laurens JanszSUIStandardOverall6green Rainer PirpamerGERProductionOverall
7green Jan FischelsGERProductionOverall7green Alexander PirpamerGERProduction OpticsSenior
8green Matthias BrechtGERProductionSenior8green Thomas WarnickeGEROpenSenior
9green Alexander LayerGERProductionOverall9green Thomas GlasGERPCCSenior
10green Sergej MuellerGERStandardOverall10red Christian BegerGERStandardOverall
11green Stefan PrestelGERProductionOverall11green Tim RotheGERClassicOverall
12red Chris SeitzGERPCCSenior12   
      
Squad 10Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 3Squad 11Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 4
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Christian WiprächtigerSUIStandardOverall1green Arnold BühlerGERStandardSuperSenior
2green Ernst WaserSUIOpenSuperSenior2green Robert HorvathSUIStandardOverall
3green Franz RöösliSUIStandardSenior3green Ralf TrautmannGERStandardSenior
4green Patrik NuberGERProduction OpticsSenior4green Frank RothGERPCCSenior
5green Erich GabrielSUIClassicOverall5green Miguel RamosPORProductionOverall
6green Gregor FreiSUIStandardOverall6red B DoesNEDPCCSenior
7green Lino EsmorisSUIProductionOverall7green Karl-Heinz HilbigGERStandardSenior
8green Lukasz StyraGERStandardOverall8green Ingo RauthmannGERPCCOverall
9green Marco DerrerSUIRevolverOverall9   
10   10   
11   11   
12   12   
      
Squad 12Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 3Squad 13Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Vincent NestolatFRAOpenOverall1green Christophe MannFRAStandardSenior
2green Michel NestolatFRAClassicSenior2green Clement MannFRAStandardJunior
3green Joel GerardFRAClassicSuperSenior3green Laurent PerrotFRAStandardOverall
4green Philippe PenalverFRAStandardSenior4green Manuela PerrotFRAStandardLady
5green Carlo-Alberto MischlerSUIClassicSuperSenior5green John FourréFRAProductionOverall
6green Andre WeissGEROpenOverall6green Michael SchreinerGERProductionSuperSenior
7red Amjad AliDENProductionOverall7red Jérôme CzykajloFRAOpenOverall
8green Xavier LamoiseFRARevolverOverall8red Nicolas PicardFRAPCCOverall
9green Jan MarmullaGERProduction OpticsOverall9green Thomas FrauchigerSUIProductionOverall
10   10green Michael LehrGERProduction OpticsSenior
11   11green Kerstin PeitzGERProduction OpticsLady
12   12green Emmanuel SonntagFRAStandardSenior
      
Squad 14Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 4Squad 15Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Mathis GerberSUIProductionOverall1green Hans-jörg KäsbergerGERRevolverOverall
2green Bernhard BlaserSUIProductionOverall2green Daniel HoferAUTPCCOverall
3green Sascha MürnerSUIProductionOverall3green Uwe PfendertGERRevolverSenior
4green Philipp RegenassSUIProductionOverall4green Markus StobbeGERProductionSenior
5green Alexander SchottGERPCCSenior5green Jennifer StobbeGERProductionLady
6green Mark GerlingGERPCCOverall6green Thomas WengerSUIProductionOverall
7green Philipp KurzeGERStandardOverall7green Björn StobbeGERProductionOverall
8green Philipp WesselsGERClassicOverall8green Roger SpaltensteinSUIStandardSenior
9   9green Cornelius BebberGERProduction OpticsSuperSenior
10   10green Fabian KäsbergerGERRevolverJunior
11   11green Martin KarrerGERPCCOverall
12   12green Fritz TrautmannSUIProductionSenior
      


Squad 16Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0Squad 17Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Nico KinzlSUIProductionOverall1green Philipp CollatzSUIStandardOverall
2green Markus SperlGERProductionOverall2green Damien PorrasSUIProductionOverall
3green Christine BurkhalterSUIStandardLady3green Guillaume ManchelleSUIPCCOverall
4green Christian WildaGERPCCSenior4green Alain PittierSUIProductionOverall
5green Remy KhalilSUIProduction OpticsSenior5green Eric PochonSUIProduction OpticsSenior
6green Martin DominikSUIPCCOverall6green Alexander ChernogorovSUIClassicSenior
7green Michael AltmaierGERProductionOverall7green Gilles CalcagnoSUIPCCOverall
8green Juan pablo MendezSUIProductionOverall8green Marco PerucchiniSUIPCCSenior
9green Christian HolzapfelGERPCCOverall9green Gerardo TamboreneaSUIPCCSuperSenior
10green Gianmarco RizzoSUIOpenSenior10green Daniel RochSUIProductionSenior
11green Istvan WürzburgerSUIPCCSenior11green Guy EichenbergerSUIProduction OpticsSenior
12green Ronald FluckSUIClassicOverall12green Rolf MinderSUIProductionSenior
      
Squad 18Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 4Squad 19Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Fierro Zuccolo (Nachnahme) Fierro (Vorname)SUIOpenSuperSenior1green Christian JungkindGERPCCOverall
2green Emanuele BesanaITAOpenSuperSenior2green Josef BaumannSUIStandardSuperSenior
3green Enzo TeleseSUIOpenSuperSenior3green Arne LentzGERProduction OpticsOverall
4green Artur XimenesSUIProductionOverall4green Claudia RemekGEROpenLady
5green Francesco CernigliaITAProduction OpticsOverall5green Marc WalterSUIProduction OpticsOverall
6green Lucio PeroneITAClassicOverall6green Michael HoissGERClassicOverall
7green Margaux NyczFRAStandardLady7green Michael FreySUIStandardOverall
8red Illia KolosovGERProductionOverall8green Thomas FreySUIPCCOverall
9   9green Stephan SchwiegerSUIProductionOverall
10   10red Santo FinocchiaroITAOpenOverall
11   11green Oliver MatußekGERProductionOverall
12   12   
      
Squad 20Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0Squad 21Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Roger GuthSUIProduction OpticsSenior1green Thomas von EuwSUIProductionOverall
2green Manuel SchneiderSUIProductionOverall2green Dina WiranitaSUIProductionLady
3green Fernando PolaSUIProductionSenior3green Uwe HagenauerSUIPCCSenior
4green Hampi BroschSUIStandardSenior4green Lucien RooijendijkNEDPCCSenior
5green Peter EppleSUIRevolverSuperSenior5green Norbert MayerSUIStandardSenior
6green Patrik SchneiderSUIOpenSuperSenior6green H.T.A. SchmitzNEDStandardSuperSenior
7green Christian OettliSUIProduction OpticsOverall7green Stefan LaisSUIProductionOverall
8green Pierre AdcockSUIProductionOverall8green Remo SchranerSUIOpenOverall
9green Jürg KollerSUIRevolverSuperSenior9green Reto VöllminSUIProductionOverall
10green Manfred NefSUIProductionOverall10red Ayram ShineDENProductionLady
11green Hubi BurchSUIOpenSenior11green Stefan GigerSUIProductionOverall
12green Feti ToskuSUIOpenSenior12   
      
Squad 22Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0Squad 23Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Rolf BrennerSUIProduction OpticsSenior1green Manfred ErglerGERProductionSenior
2green Tom KronawitterGERRevolverOverall2green Thomas KämpfSUIProduction OpticsOverall
3green Luis SondereggerSUIStandardOverall3green Marc BalmerSUIPCCSenior
4green Heiko FreyGERPCCOverall4green Yannick SamsonFRAStandardOverall
5green Jan VonmoosSUIProductionOverall5green Christophe ZimmermannFRAOpenSenior
6green Jürgen RölleGERProductionOverall6green Michael RippbergerGERProductionOverall
7green Roman WaltherSUIStandardSenior7green Thomas SteigerSUIClassicOverall
8green Claudio ZieglerSUIClassicOverall8green Edouard NiuboFRAPCCSenior
9green Michael LohmannGERPCCOverall9green Christophe AlazardFRAPCCOverall
10green Arno GranerGERStandardSenior10red Mathieu VouteFRAProduction OpticsOverall
11green Werner SchaererSUIProduction OpticsSuperSenior11green Sascha KrämerGERStandardOverall
12green Axel BeckerSUIProduction OpticsOverall12   
      
Squad 24Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0Squad 25Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Serge WimpfheimerSUIProduction OpticsSenior1green Marcel BanzSUIStandardOverall
2green Pasquale MorenoSUIRevolverOverall2green Christian BährGERProductionSenior
3green Christian SchmockerSUIRevolverOverall3green Thomas SchluppGERStandardSenior
4green Ernst SchmockerSUIRevolverSuperSenior4green Sadik AynaciogluGERPCCOverall
5green Grégory MichelFRARevolverOverall5green Monika BarethGERStandardLady
6green Gregory MidgleySUIStandardOverall6green Dalibor BerkaSUIStandardOverall
7green Robert RuisingerSUIProductionOverall7green Andreas SeifriedGERPCCOverall
8green Michael HofmannGERProductionOverall8green Alexander BraunGERPCCOverall
9green Roger ZobristSUIProductionSenior9green Christian LangSUIProductionOverall
10green Bobi SavicSUIProductionOverall10green Dietmar WünschGERStandardOverall
11green Erol RyantSUIOpenOverall11green Marcus LipphardtGERStandardSenior
12red Dominique AmaroFRAProductionOverall12red Robert HannessenNEDClassicOverall
      


Squad 26No Money No Mail No SlotSlots: 23, free: 0
No.NameRegionDivisionCategory
1red Claus RothweilerGERPCCSuperSenior
2red Max KretschmerGERPCCOverall
3red Jonathan GenesFRAStandardOverall
4red Philippe RougeFRAPCCSenior
5red Alexis DescampsFRAOpenOverall
6red Toralf RoedigerGERProductionSenior
7red Steffen HuberGERStandardOverall
8red Markus SeydametGERPCCOverall
9red Rolf FeitknechtSUIPCCOverall
10red Andreas FeitknechtSUIPCCOverall
11red Denis SupicaGERProductionOverall
12red Rocco SchuldtGERProductionOverall
13red Alexander ProkhorovRUSStandardSenior
14red Konstantin VoytelevRUSProductionOverall
15red Daniel RuppSUIProductionOverall
16red Marco KeimpGERProduction OpticsSenior
17red Sander StammbachSUIStandardOverall
18red Marco JeudeGERPCCOverall
19red Michael StetsGERProductionOverall
20red Gunther KöcherGERPCCOverall
21red Selcuk KahramanDENProduction OpticsOverall
22red Antonios ZachariadisBELStandardOverall
23red Tim WarnickeGEROpenOverall
   


red: new or unclear or not paid (36)
green: confirmed / paid (248)