Home Imprint Privacy statement Server statistics Schedule More information Admin login   Version 4.8‑5 
 
de en fr nl es pt ru hu pl  

Shotgun Cup 2022

RegionGER
ClubHeidelberg Practical Pistol Club e.V.
Mittlerer Weg 11
76661 Philippsburg

Friedrich Grepperth
fgepperth@hppc.eu
+49 175 263 0445
LocationMittlerer Weg 11
76661 Philippsburg
Date22.-24.04.2022
Deadline10.03.2022
Match typeIPSC Shotgun
Level3
Stages12
Roundsapprox. 160 (??? Bird ?? Slug ? Buck (max 9 pellets))
Shot in1 day
Entry feeEUR 120,-
RO and helpers EUR 110,-
Payment deadline: 10.03.2022
respectively 3 business days after subscription if subscription is after payment deadline.
Competitors who do not pay in time and are not marked as paid will be removed from the match and will not participate in the match.
No money back after deadline!
No transfer of slots after deadline!
Competitors on the waitinglist will pay after they get a slot.
State of payment processing: 14.01.2022
PaymentHeidelberg Practical Pistol Club e.V.
BANK:Sparkasse Karlsruhe Ettlingen
BIC: KARSDE66XXX
IBAN/ACCOUNT: DE81 6605 0101 0108 1534 20
Statusfinal
ContactMarkus Wohlmuth
MatchdirectorHarold Ruzanji
RangemasterMarkus Wohlmuth
StatsdirectorUwe Lange
CommentsMinimum Age is 18.

Gun law
-Outside the range shotguns must be unloaded and in a locked bag/case separated from the ammo.
-Pumpaction must have minimum barrel length of 45 cm (18 inches) and overall length of 95 cm (38inches)
-Semiautos are restricted to a maximum magazin capacity of 10 rounds
-Knives with a fixed blade over 12 cm and all one hand operated folders are not allowed to carry


Schedule
Wednesday 09:00h Building
Thursday 09:00h Building
Friday 10:00h - 10:20h Registration on stage
10:20h Match
Saturday 08:00h - 08:20h Registration on stage
08:20h Match
Sunday 08:00h - 08:20h Registration on stage
08:20h Match

No visitors allowed.

No ceremony. No cups.

Helping with patching or setting up steel is mandatory if requested by the stage personal.

RO-meeting near range 7: Friday 09:30 Saturday / Sunday 07:30

RO volunteers please report by email to Markus Wohlmuth
Daily supply for RO and nonlocal helpers EUR 80,- + lunch and dinner on the range (Sunday only lunch).
Friday evening RO-briefing with BBQ.
Facebook
Announcementhtml (Fri 21 Jan 2022 08:00:00 PM CET)
Competitor listhtml
Match is fully booked. Subscription for waiting list only.
First name
Name
E-mail
Region
IPSC licence number
Division
Category
Preferred slot
Squad
RO
Sponsor
Comment
I agree in the data entered above and related information (e.g. date and time of subscription, language used and the system generated access code) for the purpose of holding the related event may be saved, used and handed out to the respective organizer.
Especially the name and competitor data including division and category will be published in competitor lists and result lists.
Responsible regarding information privacy are the system operator (see impressum) and the organizer of the event as specified on the left side of this page.
For additional information see: Information Privacy Declaration
Save login data as cookie. For additional information see: Information Privacy Declaration
Division \ Category  --- LadySeniorSuperSeniorSum
Open302221367
Modified18 16640
Standard42123711102
Standard-Manual31125966
Sum1211510039275
GER214
FRA31
BEL7
ITA6
NED5
CZE3
GBR2
BLR2
SUI2
AUT1
RSA1
BUL1
presidentsmedals4
presidentsmedals9

Squad 0(ROs / helpers only)Slots: 0, free: 0
No.NameRegionDivisionCategory
   

Squad 1Friday 10:00 (ROs / helpers only)Slots: 6, free: 0Squad 2Friday 10:00 (ROs / helpers only)Slots: 6, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Tilo FickingerGERStandardSenior1red Michael KahlGERStandard-ManualOverall
2red Burkhard KeidelGERStandardSenior2red Gerhard PlutoGEROpenSuperSenior
3red Francois TreussardFRAModifiedSenior3red Phung TruongFRAStandardSenior
4red Luc ScherFRAOpenOverall4red Michael BatenGERStandard-ManualSenior
5red Philippe GoyFRAStandard-ManualSenior5red Christian GroelFRAStandard-ManualOverall
6red Klaus FehrerGERModifiedSenior6red Christophe MaryeFRAStandard-ManualOverall
      
Squad 3Friday 10:00 (ROs / helpers only)Slots: 6, free: 1Squad 4Friday 10:00 (ROs / helpers only)Slots: 6, free: 5
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Lutz FiedlerGEROpenSenior1red Jan MarmullaGEROpenSenior
2red Johan KempRSAOpenOverall2   
3red Göksel BöttcherGEROpenOverall3   
4red Michael Siva-JothyGBRStandardSuperSenior4   
5red Andreas FusseneckerGERModifiedSenior5   
6   6   
      
Squad 5Friday 10:00Slots: 6, free: 0Squad 6Friday 10:00Slots: 6, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Vitezslav BuresCZEModifiedOverall1red Jean-Baptiste MartialFRAOpenOverall
2red Martin SmidCZEModifiedOverall2red Sylvain MontjaretFRAOpenOverall
3green Vit HelanCZEModifiedOverall3red Nicolas MoutalidisFRAOpenOverall
4red Klaus MöllerGERModifiedSuperSenior4red Mickael LimongiFRAStandardOverall
5red Rainer DegnerGERModifiedSenior5red Virginie LimongiFRAStandardLady
6green Hakan CümbüsGERModifiedSuperSenior6red Yannick ThetiotFRAOpenOverall
      
Squad 7Friday 10:00Slots: 6, free: 0Squad 8Friday 10:00Slots: 6, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Remi GougisFRAOpenSenior1green Horst P. BeckGERModifiedSenior
2red Guillaume BrunettiFRAOpenOverall2red Gerd ReilGERStandardSenior
3green Stephane De BrouxGERStandard-ManualSuperSenior3red Franz OchsenbauerGERStandardOverall
4green Philippe CoquelleFRAOpenSenior4red Mile DesnicaGEROpenSenior
5red Reimar OelteGEROpenSenior5red Rainer RuppGEROpenSenior
6red Sebastien RuscheFRAStandard-ManualOverall6red Frank CiupkaGEROpenSuperSenior
      
Squad 9Friday 10:00Slots: 6, free: 0Squad 10Friday 10:00Slots: 6, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Wolfgang KühnGEROpenSenior1red Florian LerouxGERStandardOverall
2red Gunnar FesslerGEROpenSenior2red Matthias KleinGEROpenOverall
3red Thomas StreunGERStandardSenior3red Dietmar WünschGERStandardSenior
4red Herbert KraftGEROpenSuperSenior4green Manuel WeinbrechtGERStandard-ManualOverall
5green Ralf LippertGERModifiedSenior5red Thomas BullingGEROpenOverall
6red Andreas FösserGEROpenSenior6red Tobias RiemannGERStandard-ManualOverall
      
Squad 11Friday 10:00Slots: 6, free: 0Squad 12Friday 10:00Slots: 6, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Hubert KrollGEROpenSuperSenior1green Lothar RingGERStandard-ManualSuperSenior
2red Secahattin EkinciGERStandardOverall2green Kilian RingGERStandard-ManualSuperSenior
3red Thomas SchluppGERStandardSenior3red Reinhard DirscherlGERModifiedSenior
4green Rolf OberleGERStandardSuperSenior4red Thomas BuntrockGERStandard-ManualSenior
5red Christian De WerthGERStandardSenior5red Ralf GötzingerGERStandardSenior
6red Othmar LehmannGERStandardOverall6green Klaus-Peter DoseGEROpenSuperSenior
      

Squad 13Saturday 08:00Slots: 8, free: 0Squad 14Saturday 08:00Slots: 8, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Helmut BognerGERStandard-ManualSenior1red Max AlbrechtGERStandardSenior
2green Martin FreyerGERModifiedSenior2red Michael Paul TheiligGERModifiedSenior
3red Horst LotzGERModifiedOverall3red Heiko SchraderGEROpenSenior
4red Georg GonglachGERStandardSenior4green Maximilian BaumannGERStandard-ManualOverall
5red Oliver SpoernerGERStandardSenior5green Andreas FerferGERStandardOverall
6red Michael AltmaierGERModifiedSenior6red Paul SartorGERStandardOverall
7green Robert LoipersbergerGERStandardSuperSenior7red Markus HustererGEROpenOverall
8green Daniel CzaschkeGERModifiedSuperSenior8red Alexandre AlardFRAOpenOverall
      
Squad 15Saturday 08:00Slots: 8, free: 0Squad 16Saturday 08:00Slots: 8, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Patrick DuryGERStandardOverall1red Stephan RollmannGERStandardSenior
2red Sebastian HofGERStandardOverall2red Claudia RollmannGERStandardLady
3red Bastian ScheererGERStandardOverall3red Christian JungkindGERModifiedOverall
4green Andreas FentGEROpenSenior4red Lukas RollmannGERStandard-ManualOverall
5red Alessandra MoroITAStandard-ManualLady5red Fabrian PfarrGERStandard-ManualOverall
6red Federico MasinITAStandard-ManualOverall6red Thomas SchillingGERStandardSenior
7red Reinhold VogelGEROpenSuperSenior7red Rico MoscardiniGERStandardSenior
8red Bernd OttGERStandardSuperSenior8red Thomas MöllerGERStandard-ManualOverall
      
Squad 17Saturday 08:00Slots: 8, free: 0Squad 18Saturday 08:00Slots: 8, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Lutz FießerGERStandard-ManualSuperSenior1green John FourréFRAOpenOverall
2red Christian BaumgarthGERStandard-ManualOverall2green Nicolas SeguinFRAOpenOverall
3red Dieter ReichardtGERStandard-ManualSuperSenior3red Matthias MuellerGERStandard-ManualSenior
4green Henning KrügerGEROpenOverall4green Peter KohzGEROpenSuperSenior
5green Jürgen ReichardtGERModifiedSuperSenior5red Jens HeinischGERStandardSenior
6red JeanPierre ColombiniFRAStandardSenior6red Susanne SchusteckGERStandardLady
7red Marion StuberGERStandardLady7red Sven BiermannGERStandardOverall
8red Rüdiger StuberGERStandard-ManualSenior8   
      
Squad 19Saturday 08:00Slots: 8, free: 0Squad 20Saturday 08:00Slots: 8, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Martin MajhenicGERStandardOverall1red Ralf AulehlaGERStandardSenior
2red Herbert SuttonGERModifiedSenior2red Johan KoekNEDStandard-ManualOverall
3red Armin DietrichGEROpenSuperSenior3red Nina LehmannGERStandardLady
4green Sven RothGEROpenOverall4red Gabriele AulehlaGEROpenLady
5green Michael GehrsitzGEROpenSuperSenior5red Gert van DobbenNEDStandardOverall
6red Ralf AnsorgeGERStandard-ManualSenior6red Keith MarshallBELModifiedSenior
7red Karin PeerAUTStandardLady7green Ferry HarremanNEDStandardOverall
8red Jan SousedekGERStandardOverall8red François Xavier DybaFRAStandardOverall
      
Squad 21Saturday 08:00Slots: 8, free: 0Squad 22Saturday 08:00Slots: 8, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Matthias KlumppGERModifiedOverall1red Stanislas PotockiFRAStandardSuperSenior
2red Lucas Janosch ReissGERModifiedOverall2red Axel SeckGERStandard-ManualOverall
3red Jürgen PosseltGERModifiedSuperSenior3red Christian VandenabeelleFRAStandardSenior
4red Yves BalandrauxFRAStandardSuperSenior4red Philippe GibertFRAStandardSuperSenior
5red Maximilian IppendorfGERStandardOverall5red Jochen TürkGERStandardSenior
6red Sergej JesseGERStandard-ManualOverall6red Bernd WiessnerGERStandardSuperSenior
7red Sven Norman RothGEROpenOverall7red Darren HopleyGBRStandardSenior
8red Dieter ter HaarGERStandardSuperSenior8red Dieter MeurerGERModifiedOverall
      
Squad 23Saturday 08:00 (ROs / helpers only)Slots: 8, free: 2Squad 24Saturday 08:00 (ROs / helpers only)Slots: 8, free: 4
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Alexander MetzlerGERStandardSenior1red Thomas StreitGEROpenSenior
2red Guido SchweigGEROpenSenior2red Kai DonathGERStandard-ManualSenior
3red Stefan FreihartGEROpenOverall3red Fabian HägeGEROpenOverall
4red Bertrand PatrzekFRAStandard-ManualSuperSenior4red Hagen KlippelGERStandard-ManualSenior
5red Thomas HebererGERModifiedSenior5   
6red Joel StieferFRAStandard-ManualSenior6   
7   7   
8   8   
      

Squad 25Sunday 08:00Slots: 7, free: 0Squad 26Sunday 08:00Slots: 7, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Eduard KleinGEROpenOverall1red Jessica BaabGERStandardLady
2red Thomas WinterGEROpenSenior2red Sebastian JahnkeGERStandardOverall
3red Benjamin GablerGERStandardOverall3red Markus MeitrodtGERStandardOverall
4green Dimitar DimitrovBULOpenSuperSenior4red Dennis SchafflickGERStandard-ManualOverall
5red Jurgen RonsseBELStandardSenior5red Eugen SeegerGERStandard-ManualSuperSenior
6red Dirk BauwensBELStandardSuperSenior6red Joachim BeinekeGERStandardSenior
7red Michael BlanaGERStandardSenior7red Martin RuppGERStandardOverall
      
Squad 27Sunday 08:00Slots: 7, free: 0Squad 28Sunday 08:00Slots: 7, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Matthias GedeonGEROpenSuperSenior1red Oliver TrautmannGERStandardOverall
2red Christian KadykGEROpenSenior2red Harald LeidereiterGERModifiedSenior
3red Patrick KliemannGERModifiedOverall3red Mirco WessolowskiGERStandard-ManualOverall
4red Henning BungertGEROpenOverall4red Stefan RumplerGEROpenOverall
5red Delphine BezotFRAOpenLady5green Raphael WastianGERStandardOverall
6red Patrick BezotFRAOpenSenior6red Martin SchirraGERModifiedOverall
7red René EbertSUIStandardSenior7red Jens KönigsdorfGERStandard-ManualSenior
      
Squad 29Sunday 08:00Slots: 7, free: 0Squad 30Sunday 08:00Slots: 7, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Michael TustGERStandard-ManualOverall1red Jens LischkeGERStandardOverall
2green Jürgen WissmannGERStandard-ManualSenior2green Leo van Der SlotNEDStandardSenior
3green Michael FuchsGERStandard-ManualSenior3red Maik RadnyGERStandardOverall
4red Sebastian SeitzGERStandard-ManualOverall4red Dennis SchneiderGERStandard-ManualOverall
5red Daniel KohneGERStandardOverall5green Florian ScheuGERStandardOverall
6red Markus RaafGERStandard-ManualOverall6red Phil MohrGERStandardOverall
7green Alexander MeierGERStandard-ManualSenior7red Rob KistersNEDStandardSuperSenior
      
Squad 31Sunday 08:00Slots: 7, free: 0Squad 32Sunday 08:00Slots: 7, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Alexander SchottGEROpenSenior1red Sebastian ModesGERStandardOverall
2green Manuel KripplGERStandardOverall2red Detlev AuresGEROpenSenior
3red Johannes Erik SauerGERStandardOverall3red Steven KummerGEROpenOverall
4green Stefan EbrahimGERStandard-ManualSenior4red Richard AckermannGEROpenSenior
5red Klaus Peter ThomasGERStandardSenior5red Volkan DüzGEROpenOverall
6red Matthias ObländerGERStandardSenior6red Felix PietzschGERStandard-ManualOverall
7red Mark GerlingGERStandardOverall7red Mänz PosseltGERModifiedOverall
      
Squad 33Sunday 08:00Slots: 7, free: 0Squad 34Sunday 08:00Slots: 7, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Steffen HubigGERStandardSenior1green Marco KeimpGEROpenSenior
2red Marcel KühnGERStandard-ManualOverall2red Steffen HuberGERStandard-ManualOverall
3red Robin LeypoldtGERModifiedOverall3red Christian ZellerGERStandard-ManualOverall
4red Franziska LeypoldtGERStandardLady4red Peter HauptGERStandard-ManualOverall
5red Stefan WitulskiGERStandardOverall5red Tilo WursterGERStandard-ManualSenior
6red Simon TendickGERModifiedOverall6red Elena OttGERStandardLady
7red Niklas SchwandtGERStandard-ManualOverall7red Michael LazareGERModifiedOverall
      
Squad 35Sunday 08:00 (ROs / helpers only)Slots: 7, free: 0Squad 36Sunday 08:00 (ROs / helpers only)Slots: 7, free: 7
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Jörn-Rolf HeinrichGERModifiedSuperSenior1   
2green Günter NürnbergerGERStandard-ManualSenior2   
3red Uwe HäußlerGERStandard-ManualSenior3   
4red Ines WeissGERStandardLady4   
5red Ralph SzyskaGERStandardSenior5   
6red Martin KarrerGERModifiedOverall6   
7green Peter ArnoldGERStandardSenior7   
      

Squad 37Friday 10:00 Squadding on RangeSlots: 6, free: 0
No.NameRegionDivisionCategory
1red Marcus LipphardtGERStandard-ManualSenior
2red Christopher GehrigGERStandardOverall
3red Sven SchlegelGEROpenOverall
4green Bernhard HaasGERStandard-ManualSenior
5red Manfred HeilGERModifiedSenior
6red Oliver DammGEROpenSenior
7red Holger KuhnGERStandardSenior
8red Fabio Egidio FossatiITAStandard-ManualSenior
9red Daniel BeyerGERStandardOverall
10red Seb TerkiFRAStandardOverall
11red Olivier MourierFRAStandard-ManualOverall
   
Squad 38Saturday 08:00 Squadding on RangeSlots: 8, free: 0
No.NameRegionDivisionCategory
1red Ferenc JakabGEROpenOverall
2red Alwin RoosenBELStandard-ManualOverall
3green Peter DörgesGERStandard-ManualSenior
4red Pierre BrochardBELStandard-ManualSuperSenior
5red John ConstantBELStandardSenior
6red Emmanuel GerardBELStandard-ManualSuperSenior
7red Timo SelzamGERStandardOverall
8red Tino GrafGERStandard-ManualSenior
9red Mario ZiechGEROpenOverall
10red Thomas KnaackGERStandardSenior
11red Sebastian AxGERStandardOverall
12red Jose GuerreroGERStandard-ManualOverall
13red Markus Thomas StephaniGERStandardOverall
14red Rolf SpraulGEROpenOverall
15red Christian SchwarzGERStandardSenior
16red Ingo HauckGERStandardSenior
   
Squad 39Sunday 08:00 Squadding on RangeSlots: 7, free: 0
No.NameRegionDivisionCategory
1green Roger GuthSUIModifiedSenior
2red Jens LührsenGERStandardOverall
3red Oliver LauGERStandard-ManualSenior
4green Wiebke DrosselGERStandardLady
5red Aniello SgambatoITAModifiedOverall
6red Andrea BertelliITAModifiedOverall
7red Steffen Keisers-MuschGERStandard-ManualOverall
8red Roberto GalimbertiITAStandardOverall
9red Frank ZientowskiGERStandard-ManualSenior
10red Michael LautenschlagerGEROpenSuperSenior
11red Andreas LohGERModifiedOverall
12red Katharina GebelGERStandardLady
13red Michael JiracekGEROpenOverall
14red Dirk SpredemannGERStandardOverall
15red Vladimir BertoshBLROpenSuperSenior
16red Vitaly YakutikBLROpenOverall
   

Squad 99waiting listSlots: 0, free: 10
No.NameRegionDivisionCategory
1green Markus WohlmuthGERModifiedSuperSenior
   
red: not yet confirmed (228)
green: confirmed (48)